پرش به محتویات

ترکر ها چی هستند ؟ تفاوت ترکرهای عمومی و خصوصی چی هست؟

ترکرها همون سرور های دانلود از تورنت هستند که تورنت های مختلف رو برای دانلود قرار میدن.

در واقع ترکر ها سرورهایی هستند که مانند پلی میان کاربران تورنت عمل می‌کنند.
وقتی شما فایلی را آپلود یا دانلود می‌کنید، این سرورها کل فرایند را منظم و ساختاردهی می‌کنند.

بعضی از ترکرها جنرال هستند به این معنا که داخل آن ها میشه همه چی پیدا کرد از فیلم و سریال و انیمه گرفته تا کتاب و موزیک و برنامه برای کامپیوتر و لینوکس و مک و ... اما بعضی از ترکر ها تخصصی هستند به این معنا که داخل این ترکر فقط فیلم هست و قرار دادن سریال داخلش ممنوع هست یا مثلا این ترکر فقط برای موزیک های کشور های شرقی مثل کره و ژاپن و چین هست و قرار دادن موزیک مربوط به کشور های دیگر داخلش ممنوع است.

حالا میرسیم به موضوع اصلی. ترکر های عمومی، ترکرهایی هستند که همه مردم به اون ها دسترسی دارند و استفاده از اون ها برای همه مردم آزاده و به راحتی میتونن از اون ها استفاده کنند و خب مزیتش همین دسترسی راحت هست و خب معایبش این هست که معمولا فایل های قدیمی و حتی گاهی جدید که داخلش قرار میدن سیدر ندارن و دانلود کردن اون فایل ممکنه ساعت ها و روز ها طول بکشه (شاید اصلا دانلود نتونید بکنیدش) یا مثلا امکان وجود فایل های مخرب در این ترکرها هست (البته اگر از ترکرهای عمومی معروف و بزرگ استفاده کنید این احتمال خیلی کم و نزدیک به صفر هست چون این ترکر ها هم فایل هایی که داخل ترکر قرار میگیره رو چک میکنن) همچنین این ترکرها معمولا مکان مناسبی برای پیدا کردن فایل های کمیاب نیستن برای مثال این ترکر ها برای فلان فیلمی که سال ۲۰۲۳ منتشر شده خوب هستند ولی اگر کسی دنبال یه فیلم خاص مربوط به سال ۱۹۸۰ باشه شانس پیدا کردنش داخل این ترکرها کم هست.

حالا ترکرهای خصوصی چی هستند؟

حالا ترکرهای خصوصی چی هستند؟ ترکرهای خصوصی، ترکرهایی هستند که عموم مردم به اون ها دسترسی ندارند و برای دسترسی پیدا کردن به فایل ها نیاز هست که داخل سایت ابتدا ثبت نام کنید اما این ثبت نام باز نیست و راه های متفاوتی برای ثبت نام داخل این سایت ها وجود داره که جلوتر توضیح میدم.

اما خب مزیت های این ترکرها نسبت به ترکرهای عمومی چی هست؟

خب مشخصا داخل این ترکرها میشه فایل های کمیاب رو پیدا کرد یا همچنین میتوان کیفیت های مختلف برای فیلم یا آهنگی که دنبالش هستیم رو پیدا کنیم. همچنین تعداد زیادی از این ترکرهای خصوصی انکودر های اینترنال (داخلی) دارن به این معنا که این انکودر ها به صورت اختصاصی برای این ترکر کار میکنند و فایل هایشان را آن جا منتشر میکنند.

البته در بسیاری موارد این فایل ها بعد از گذشت مدتی به ترکرهای عمومی هم راه پیدا میکنند. از مزایای دیگه این ترکرها این هست که فایل ها داخل این ترکرها همیشه سیدر دارن و میتوان فایل ها رو با سرعت خیلی بالا دانلود کرد. اما خب عیب این ترکرها چی هست ؟ به صورت ساده میتوان گفت هر چقدر که یک ترکر خاص تر باشه راه پیدا کردن بهش و قوانین آن ترکر سخت تر هست.